کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
شکوفه های گیلاس ، نیروی بهاری جذب گردشگران
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

 

علی جلالی نجف آبادی

فصل بهار، موسم فرا رسیدن سبزه و شکوفا شدن گل است. در این موقع از سال هوا رو به گرمی گذاشته و با رفتن سرما، درختان جان تازه ای می گیرند. چنین تحول و تازگیی در دل طبیعت به شکل شکوفه های درختی به نام گیلاس باظاهری خیره کننده آشکار می شود. گرچه این شکوفه ها با تمام زیبایی دارای عمر کوتاهی هستند.

البته در بسیاری از نقاط دنیا درختان گیلاس در بهار شکوفه می دهند، اما در ژاپن و در شهرهای بزرگی همچون توکیو و اوکیناوا این رویداد طبیعی به سنتی فرهنگی تبدیل شده است. ساکنان کشور آفتاب در این فصل از سال به دل طبیعت آمده و بر اساس رسمی جالب به نام "هانامی"( تماشای گل) جشنی بر پا کرده و برای گذراندن اوقاتی خوش به همراه خانواده در زیر درختان "ساکورا" (شکوفه های گیلاس) جمع می شوند.

جالبتر آنکه این رسم بتدریج از اوکیناوا شروع شده و با شکوفایی درختان گیلاس و گرم شدن تدریجی هوا به مناطق دیگر ژاپن بویژه مناطق شمالی تر از جمله کاناسای، کیوتو، اوزاکا و کانتو می رسد.

در واقع شکوفه های گیلاس در کشور ژاپن به دلیل جایگاه خاصی که در فرهنگ مردم این کشور دارند در نزد مردم نوعی گل ملی به حساب می آیند. در حال حاضر در این کشور نودوششمین سالگرد جشنواره شکوفه های گیلاس برگزار می شود. با برگزاری جشنواره "ساکورا" ، مردم زیادی در زیر درختان جمع شده و با دیدار از یکدیگر زمینه آشناییهای بیشتری را برای خود و همشهریانشان فراهم می کنند. در این جشن آنها با خوردن، آشامیدن، برگزاری مسابقات عکاسی، شعر و موسیقی زنده، فضایی دوستانه و گرم ایجاد می کنند که در نوع خود بسیار جالب و بی نظیر است.

در سال 1912 کشور ژاپن تعدادی از نهال های اصیل درخت گیلاس را به کشور آمریکا هدیه داد. این نهالها بویژه در منطقه واشنگتن کاشته شدند، بطوریکه امروزه بهار واشنگتن را تحت شعاع خود قرارداده اند. بویژه می توان آنها را در حوالی مجسمه جفرسون در شرق پارک "پوتوماک" ملاحظه کرد.

در حال حاضر علاوه بر مردم ژاپن و آمریکا که به این شکوفه ها دلبسته اند، دیگر مردم جهان و بویژه گردشگران بسیاری از دیگر نقاط جهان جذب این درختان و مراسم انجام گرفته در جوار آنها شده و می شوند. بطوریکه امروزه شکوفایی درختان گیلاس، به منبع درآمد بزرگی برای ژاپنی ها تبدیل گردیده و به وسیله ای برای معرفی وتبلیغ هرچه بیشتر رسوم ملی و فرهنگ بومی آنها در بین اقوام مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرند.

در پایان باید به این نکته توجه کرد که در جهان امروز، در صورت استفاده از روش های مناسب هر پدیده جالبی در ارتباط با رسوم و آداب ملی کشورها و معرفی آن به سایر مردم دنیا باعث جذب آنها شده و زمینه را برای درک متقابل و نزدیکی بیشتر تمدنها فراهم می کند. این مسئله به خودی خود، هم تأثیر فرهنگی داشته و هم در برخوردهای دیپلماتیک و در نهایت سیاستهای آتی دولتها در برابر یکدیگر برگ برنده را در اختیار کشور عرضه کننده قرار خواهد داد. که یکی از مهمترین آنها افزایش قدرت جذب گردش گران خارجی می باشد