کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
رییس منطقه آزاد کیش: ما کیش را یک ویترین برای کشورمان می دانیم
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی


 

علی جلالی نجف آبادی

در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی هتلداری و صنایع وابسته در کیش، فرصتی دست داد تا به حضور جناب مجید شایسته، رییس منطقه آزاد کیش رفته و با او گپی کوتاه بزنیم. به همین منظور به ساختمان اصلی شهر مراجعه کردیم و پس از کمی انتظار، با رویی خوش صمیمی ایشان روبرو شدیم. پس از سلام و احوال پرسی به سراغ سوالات رفتیم و بحث ما چنین آغاز شد.

·


از این که ما ر به حضور پذیرفتید بسیار ممنونیم؛ در این سفر، گفتگویی با مسئولان داشتیم و از خدمات و مدیریت شایسته شما بسیار سخن رفت. به نظر می رسد مسئولیت های سنگینی در این زمینه وجود دارد، در صورت امکان برای خوانندگان ما از کیش و موقعیت فعلی آن و همچنین اقداماتی که در دست دارید بگویید.

همان طور که می‌دانید جزیره زیبای کیش ویژگی های خاص خودش را دارد. ما طرح جامع 20 ساله‌ای داریم که عنوان آن باغ ایرانی خلیج فارس است، براساس این طرح اولویت اول ما گردشگری جزیره است و اولویت دوم ما توسعه صنایع پیشرفته در آن است. همان طور که می دانید صنایع پیشرفته، هم با تکنولوژی بالا انجام می‌گیرد به طوری که متخصصین آن در دسترس هستند و هم زمین به مساحت کمتری در اختیار می گیرند. این ها همه از دغدغه‌های اصلی ما در توسعه جزیره به حساب می‌آیند. با توجه به فعالیت های جدی ما در حوزه گردشگری، طبیعی است که محیط زیست چه در دریا و چه در ساحل برای ما از اهمیت خاصی برخوردارباشد. به همین دلیل لازم است که صنایع سالم و همچنین نیروی متخصص کافی به جزیره وارد شود، به این ترتیب برنامه های ما در آینده با مشکل روبرو نخواهد شد. در سال 1386 سرمایه‌گذاری‌های خوبی در زمینه توسعه مراکز گردشگری کیش انجام شده است. در دهه فجر کلنگ بیش از 4 هتل 5 ستاره را به زمین زده‌ایم و همچنین دو شهرک توریستی و یک پارک آبی منحصر به فرد، در مساحتی به وسعت 10 هکتار را پیش بینی کرده‌ایم. در حال حاضر تمام این طرح‌ها فازبندی شده اند که هر کدام در مدت یک سال تا یک سال نیم به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید. در ارتباط با سرمایه گذاری باید بگویم که شیب سرمایه گذاری از نظر ما شیب بسیار خوبی است و امیدوارم با تبلیغات گسترده‌ای که در سال 1387 خواهیم کرد، جزیره کیش را بیش از پیش به دنیا معرفی کنیم. به این ترتیب ما می توانیم زمینه انجام فعالیت‌های مختلفی را در این منطقه فراهم سازیم.

در مورد گردشگری و اکوتوریسم با توجه به طبیعت، سواحل و اعماق بسیار زیبای دریا و با توجه به ورزش های دریایی از قبیل شنا و غواصی زمینه را برای علاقه مندان طبیعت فراهم کرده ایم. همچنین در این بخش با توجه به استعدادهای ویژه جزیره کیش و با همکاری کمیته طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی، به طور جدی به دنبال توسعه این نوع گردشگری هستیم. از دیگر جاذبه‌ها و حوزه‌های مختلف گردشگری که از دیدگاه ما در منطقه آزاد کیش تعریف شده است، گردشگر سلامت است که ما در این حوزه اقدامات را در دست اقدام داریم. در بحث سلامت و درمان که در این رابطه شهر درمان و سلامت جزیره طراحی شده و در حال حاضر در مرحله مذاکره با سرمایه گذاران هستیم، که با اجرای این طرح بخش بزرگی از بیماران در منطقه می توانند جهت درمان و سلامت حضور پیدا کنند. ما همچنین با داشتن یک شهر قدیمی به نام حریره با قدمتی بیش از 800 سال، می‌توانیم پذیرای گردشگر تاریخی و باستانی نیز باشیم. از سوی دیگر در زمینه توریسم ورزشی فعالیت‌های خوبی داشته ایم و با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود در جزیره، می خواهیم در راس یکی از پایگاه‌های ورزشی جهت انجام مسابقات بین المللی و برگزاری تورها و اردوهای تیم های ورزشی داخلی و خارجی باشیم، قابل ذکر است که در طول سال بیش از 20 مسابقه و برنامه‌های داخلی و بین‌المللی ورزشی در کیش برگزار می‌شود، برای مثال می‌توانیم به مسابقات بین‌المللی تنیس فیوچر اشاره کنیم.

یکی دیگر از بحث های مطرح ما توریسم تجاری است. با توجه به بازار بسیار خوب و موقعیت عالی جزیره در حوزه خلیج فارس، سالانه بالغ بر 20 نمایشگاه بین‌المللی در کیش برگزار می‌شود که به عنوان نمونه می توان به نمایشگاه شیلات، فرش دست بافت و دیگر موارد اشاره کرد. ما به طور جدی پیگیر این مسئله هستیم و از جهت توریسم تجاری به آن توجه زیادی داریم. ما در زمینه دیگری که بحث حضور توریسم را پیش رو داریم، توریسم صنعتی است. بر این اساس ما سعی داریم تا با حضور تورهای صنعتی، هماهنگ با ضرب آهنگ توسعه صنعتی در جزیره، زمینه حضور سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاران را در منطقه آزاد فراهم کنیم؛ البته باید اضافه کنم که این موارد همه در کنار گردشگری تفریحی و با نظر به اولویت این بخش طراحی و اجرا خواهد شد. ما در این رابطه و جهت جذب هرچه بیشتر گردشگر به جزیره برنامه‌های خوبی برای بالا بردن سطح کیفی تجهیزات و امکانات رفاهی و پذیرایی از قبیل رستوران‌ها، هتل ها و دیگر امکانات مورد نیاز گردشگر طی مدت زمان اقامتش در جزیره داریم، بعد از گذشت مدت زمانی که در منطقه آزاد کیش مشکلات خاصی را پشت سر گذاشتیم، طبیعی است که زمینه‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری فراهم شود و شیب سرمایه‌گذاری با روند خوبی روبرو باشد. باید بگویم پروژه‌های زیادی در دست احداث است که به خودی خود به توسعه ظرفیت‌های کیش، بیش از پیش کرده و کمک می‌کند.

· جناب شایسته لطفا اندکی هم در مورد بازارهای بورس که قرار است در جزیره ایجاد شود توضیح دهید؟

از جمله اتفاقات مهم دیگری هم که قرار است در جزیره رخ دهد،ایجاد بازارهای بورس نفت و تجارت است که می‌توانند تأثیر به سزایی در جذب گردشگران در حوزه‌های مختلف داشته باشند. یکی از این موارد تأسیس و ایجاد بورس بین‌المللی نفت در جزیره است که راه اندازی آن می‌تواند در جذب گردشگر تجاری موثر باشد. این رویداد می تواند ما را به عنوان یکی از مراکز بین‌المللی معاملات در حوزه‌های مالی و اعتباری منطقه معرفی کند. در همین راستا قرار است تا بورس بین‌المللی تجاری کیش راه‌اندازی شود که در این طرح زمینه حضور و خرید سهام شرکت های مختلف داخلی و خارجی فراهم خواهد شد.

· در ارتباط با عرضه خدمات و محصولات مختلف ورفع نیازهای کالایی منطقه، چه تدابیری اندیشیده اید؟

ما به دنبال ایجاد چند سوپرمارکت اقلام و خدمات در جزیره کیش هستیم که یکی در حوزه نفت و گاز و دیگری در حوزه عمرانی خواهد بود. امیدواریم که این موارد بتوانند علاوه بر رفع نیاز منطقه آزاد، در ارائه‌ی کالا و خدمات به صنایع کشور موفق و کارساز عمل کنند.

· لطفا در مورد کشف جدید میدان نفتی و گازی و تأثیر آن در جزیره برای خوانندگان ما بفرمایید؟

همان طور که اشاره کردید یک میدان عظیم گازی در جزیره کشف شده است. شاید کشف این میدان بزرگ در ابتدا باعث بروز نگرانی‌هایی شد که ممکن است موجب به خطر افتادن وضعیت گردشگری جزیره شود، ولی خوشبختانه با مذاکراتی که با وزیر سابق نفت جناب آقای هامانه صورت گرفت قرار بر این شد که گاز استخراجی به سرزمین مادری منتقل شود و به امید خدا در آن جا اقدامات بعدی برای استحصال آن انجام خواهد گرفت. البته به طور حتم این طرح به خودی خود باعث رشد و توسعه جزیره و گردشگری صنعتی آن خواهد شد.

· آیا مشوق هایی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی در نظر گرفته شده است؟

قانون مناطق آزادما بسیار مترقی است. به طور حتم در این قوانین مزایای زیادی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شده و شاید به نوعی باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته شود. ما درصدد هستیم یکی پس از دیگری آن، قوانین را مطرح می کنیم. به طور مثال در این جا قانونی داریم که بر اساس آن، سرمایه گذاران از 15 سال معافیت مالیاتی بهره مند می شوند که البته در حال تبدیل شدن به 20 سال است. این برای سرمایه گذاران خارجی بسیار با اهمیت است و خوشبختانه ما در جزیره کیش امکانات زیربنایی خوبی را فراهم کرده ایم. من فکر می کنم، اگر سرمایه گذاران ما، با قوانین مناطق آزاد بیشتر آشنا بشوند و مطالعات کاملتری داشته باشند و همچنین از دیدگاه های مدیران ما در مورد چگونگی سرمایه گذاری اطلاع داشته باشند، با آرامش خاطر بیشتری جهت سرمایه گذاری در منطقه اقدام خواهند کرد. از دیگر قوانین، قانون خاص کار و تأمین اجتماعی در این منطقه است، همچنین عدم نیاز به تهیه ویزا، ورود مواد اولیه و ماشین آلات در این مناطق نیاز به عوارض ندارد. طبیعی است در کنار این موارد، قیمت زمین تأثیر گذار خواهد بود و ما سعی می کنیم تمام این تسهیلات را به سرمایه گذاران بدهیم تا زمینه حضورشان در مناطق آزاد فراهم شود، چرا که ما کیش را یک ویترین برای کشورمان می دانیم و معتقدیم که اگر کیش بتواند خوب عمل کرده و موفق باشد، این اتفاق برای کل کشور و سرزمین مادری مان اتفاق خواهد افتاد.

· در مورد اطلاع رسانی چه اقداماتی انجام داده اید؟

اطلاع رسانی ما در سال های گذشته به اندازه کافی نبوده و باید در این زمینه فعالیت بیشتری صورت بگیرد. قابل ذکر است که ما در این زمینه، علاوه بر حضور فعلیمان در نظر داریم که در شبکه های داخلی، و شبکه های بین المللی نیز حضور داشته باشیم.

· آیا بالا رفتن هزینه ها را در کیش تأیید می کنید؟

به شدت این مطلب را تکذیب می کنم. ما در دو سال گذشته در جزیره کیش هیچ گونه افزایشی در هزینه ها نداشته ایم؛ به عنوان نمونه این که ما از سال 83 تا کنون اجازه نداده ایم نرخ آب و برق هیچ افزایشی پیدا کند و فکر نمی کنم در هیچ کجای کشور چنین کاری انجام شده باشد.

· سئوال آخر من این است، که به نظر می رسد صنایع دستی کشور ما باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، اما در جزیره کیش با وجود همه نوع اجناس داخلی و خارجی، جای صنایع دستی خالی به نظر می رسد. آیا در این مورد برنامه و طرحی در دست اجرا هست یا خیر؟

ما با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شهرکی را به نام شهرک صنایع دستی در دست بررسی داریم که این شهرک هم به تولید وهم به عرضه می پردازد، به شکلی که هر استان فضای خاص خود را داشته باشد و با حضور اساتید و به همراه نمایش و عرضه کالاها به امر آموزش هم بپردازند. همچنین تمامی تورهایی که به کیش سفر می کنند ملزم می شوند تا این شهرک را در برنامه سفر خود قرار دهند. به این ترتیب تورها هم از اجناس تولیدی صنایع دستی دیدن و خرید می کنند و هم از مراحل تولید آن ها بازدید می کنند. این شهرک در دست طراحی است، البته در ارتباط با صنایع دستی برنامه دیگری هم در سال 87 خواهیم داشت و آن هم برگزاری هفته های صنایع دستی در جزیره است، که این هفته ها بر اساس مناطق مختلف و شهرستان های گوناگون نام گذاری می شوند و در سراسر کشور اعلام خواهند شد. از اساتید مجرب هم در حوزه های مختلف صنایع دستی دعوت خواهیم کرد تا در این هفته ها حضور داشته باشند. ما امیدواریم که بتوانیم این طرح را در سال آینده عملی کنیم.

· در پایان اگر با خوانندگان ما حرف و سخنی دارید بفرمایید.

من از خوانندگان شما دعوت می کنم تا به کیش سفر کرده و از زیبایی ها و امکانات آن استفاده کنند. فکر می کنم یک بار دیدار از این جزیره زمینه حضور بیشتر هموطنان مان را در این منطقه آزاد فراهم خواهد کرد. این زیبایی ها هستند که باعث می شوند، در زمان سفر به جزیره زیبای کیش بر تابلوی فرودگاه مهرآباد کلمه "جزیره زیبای کیش" را ببینید