کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
گزارشی از همایش فرصتهایی که نباید از دست برود
ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی


علی جلالی نجف آبادی

 

دومین همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در گردشگری ایران صبح روز 18 آبان در محل برج میلاد با حضور محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری، آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس قوه قضائیه و داوودی معاون اول، طالب الرفاعی معاون سازمان جهانی جهانگردی،اسفندیار رحیم مشایی معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، وزرا و نمایندگان مجلس، رییس کل بانک مرکزی، 25 استاندار، 80 سفیر و جمع کثیری از سرمایه‌داران داخلی و خارجی در تهران برگزار شد. در این همایش سرمایه دارانی از 58 کشور جهان حضور داشتند.

 


از جمله سرمایه‌داران خارجی که از کشورهای مختلف دنیا به این همایش آمده بودند می‌توان به کشورهای ترکیه، مالزی، امارات، ایتالیا، بحرین، اوکراین، ارمنستان، آرژانتین، فلیپین، چک، آلمان، هند، ایرلند، عراق،کانادا، یونان، آمریکا، دومینیکن، گرجستان، فرانسه اشاره کرد.

در میان شرکتهای سرمایه‌گذارداخلی و حاضر در بخش نمایشگاه می‌توان از بانکهای خصوصی و دولتی از جمله پارسیان، کشاورزی، پاسارگاد، ملی و غیره و همچنین شرکتهای قو الماس خاورمیانه، صددروازه، ایران توسعه، گل شرق، شرکت تی.اس.آی،‌ طرح نقش آفرین، کمیته‌ی ملی طبیعت گردی، هتل اسپیناس، مجتمع گردشگری باری ارومیه، صندوق احیای بناهای تاریخی، آریانا گردشگر پاسارگاد، سرو نقره‌ای، مناطق آزاد تجاری و گردشگری ایران نام برد.

در جنب مکان برگزاری این همایش و در محوطه‌ی بیرونی ساختمان نیز غرفه‌هایی جهت حضور تولید کنندگان صنایع دستی استانها و شهرستانها،‌ شرکتهای دست اندرکار در امر توریست، نمایندگان سازمان میراث،‌گردشگری و صنایع دستی استانها و گروه‌های هنری موسیقی و نمایش بر پا شده بود.

پیش از برگزاری این همایش معاون سرمایه گذاری و طرح های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرده بود که از 70 مقام گردشگری، 6 سازمان بین المللی و چند شرکت سرمایه گذاری خارجی برای شرکت در دومین همایش فرصت های سرمایه گذاری صنعت گردشگری دعوت به عمل آمده است. بر اساس اظهارات وی، وزیران گردشگری فیلیپین، پاکستان، دبیر اقتصادی سفارت آلمان در ایران، دبیر کل سازمان همکاری های اقتصادی ( اکو) هیات نمایندگی بانک توسعه اسلامی (IDB) و نمایندگان سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل آمادگی خود را برای شرکت در این همایش اعلام کردند. همچنین برخی از مقام های کشورهای مختلف توسط ادارات کل وزارت امور خارجه در سراسر دنیا از جمله کشورهای هندوستان، سری لانکا، مالدیو و افغانستان از طریق اداره کل آسیای غربی، کنیا و تانزانیا از سوی اداره کل جنوب و شرق آفریقا، نیجریه سنگال، کامرون، الجزایر، نیکاراگوئه و لیبی به واسطه‌ی اداره کل شمال و غرب آفریقا دعوت شدند. از مقام های کشورهای مالزی، فیلیپین، اندونزی و تایلند و اداره کل خلیج فارس و خاورمیانه نیز دعوت به عمل آمده بود. همچنین دعوت از سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج توسط اداره کل امور ایرانیان خارج از کشور انجام شد.

این همایش به مدت دو روز برگزار گردید و توانست فرصت بسیار مناسبی را برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در صنعت گردشگری ایران فراهم آورد.

اولین سخنران جهانگیری معاون سرمایه¬گذاری در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود وی ضمن تشکر از مشایی و شکر گذاری از این¬که زحمات همکاران سرانجام به ثمر نشست و دومین همایش آغاز به کار کرد و تشکر از حضور حاضرین در جلسه گفت: این همایش از طریق تعامل جدی و همه جانبه¬ی بخش خصوصی خارجی و داخلی، دولتمردان و مسئولین قوای سه گانه و پشتیبانی و همکاری مشایی ریاست سازمان، بقایی قائم مقام سازمان دکتر طالب الرفاعی معاون سازمان جهانی جهانگردی، وزرای محترم و هیئت¬های عالی¬رتبه از ده کشور جهان برگزار گردید.
مخاطبین این همایش سرمایه¬گذاران عزیز و توانمند ایرانی، ایرانیان مقیم خارج از کشور، مدیران شرکت¬های سرمایه¬گذاری و موسسات عالی در زمینه گردشگر بیش از 58 کشور دنیا از جمله ترکیه، مالزی، امارات، ایتالیا، بحرین، اوکراین، ارمنستان، آرژانتین، فلیپین، چک، آلمان، هند، ایرلند، عراق،کانادا، یونان، آمریکا، دومینیکن، گرجستان می¬باشند. بدون شک ایران برای این کشورها می¬تواند منبع خوبی جهت سرمایه¬گذاری باشد. در حال حاضر سرمایه¬گذاری در ایران فرصتی مغتنم بوده و از حمایت همه جانبه دولت نیز برخوردار است. به¬ویژه آن¬که قوانین سرمایه¬گذاری در ایران هر گونه تبعیض میان سرمایه¬گذار داخلی و خارجی را کنار گذارده و پوشش مناسبی برای کاهش ریسک سرمایه¬گذاری فراهم آورده است. به همین دلیل موجب برطرف کردن دغدغه¬های سرمایه¬گذاران می¬شود.
به طور خلاصه و در یک کلام می¬توانیم بگویم، تهدید را به فرصت تبدیل کرده¬ایم.
امروزه سرمایه¬گذار به فکر، دانش، ایده، تکنولوژی و مدیریت زمان می¬باشد. ما بر این نظریه که شرایط استفاده سرمایه¬گذاران از منابع بانکی داخلی و خارجی باید به گونه¬ای باشد که بتوانیم از این رهگذر چشم¬اندازهای توسعه صنعت گردشگری را سرعت بخشیم. در این راستا تاسیس بانک گردشگری ایران که آرزوی دیرین خانواده گردشگری بود و با حمایت مشایی تحقق پیدا کرد می¬تواند نوید خوبی برای بخش خصوصی باشد. بخشی که خود می¬تواند از ارکان مهم نقش آفرین آن باشد. قطعا حضور تک تک شما عزیزان می¬تواند در تحقق این امر موثر افتد.
در این راستا بهتر است نگاهی به پروژه¬هایی بیاندازیم که در این همایش ارائه می¬شوند.
بیش از 2049 پروژه در زمینه گردشگری با سرمایه¬های نزدیک به 50 میلیارد دلار و در غالب بسته¬های تعریف شده در دومین همایش سرمایه¬گذاری گردشگری ارائه گردید. سازمان میراث که متولی اجرای این همایش¬ها با هماهنگی نهادهای موثر در این راه نظیر شهرداری¬های سراسر کشور، مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، شرکت¬های وابسته به خود همراه با بخش خصوصی توانسته است این بسته¬ها را ارائه کند. این مجموعه با توجه به منابع زیر فراهم گردید:
1-
انتخاب ده محور و منطقه نمونه گردشگری و انتخاب 740 حوزه در داخل آن¬ها
2-
امکان سنجی سرمایه¬گذاری در 577 منطقه نمونه گردشگری
3-
در زمینه تاسیسات اقامتی معرفی 418 بسته بندی سرمایه¬گذاری
4-
در مجتمع¬های بین¬راهی با ارائه 228 بسته¬ی سرمایه¬گذاری
5-
اکوتوریسم و طبیعت گردی با ارائه 212 بسته¬ی سرمایه¬گذاری
6-
شهرک¬ها و بازارچه¬های صنایع دستی ارائه 56 بسته بندی سرمایه¬گذاری
7-
احیای اماکن مربوط به میراث¬های فرهنگی با ارائه 359 بسته سرمایه¬گذاری
8-
تاسیس مجتمع¬های آب درمانی با ارائه 36 بسته سرمایه¬گذاری
9-
نوار ساحلی با ارائه 24 بسته¬ی سرمایه¬گذاری
10-
در زمینه خدمات گردشگری ارائه 104 بسته¬ی سرمایه¬گذاری
11-
در زمینه مناطق آزاد ارائه 35 بسته سرمایه¬گذاری در غالب 1174 پروژه در استان¬های مختلف کشور با حجم بیش از بیست میلیارد دلار
12-
ارائه 756 پروژه ملی با حجم سرمایه 18 میلیارد دلار
13-
ارائه 119 پروژه بین¬المللی با حجم سرمایه 12 میلیارد دلار در غالب بازار فرصت¬های سرمایه¬گذاری
مجموعه فوق از تاریخ آغاز دومین همایش که در حال برگزاری آن هستیم در اختیار علاقه مندان به سرمایه¬گذاری قرار گرفته و آن¬ها می¬توانند توافق¬نامه¬های مربوطه را با مسئولین سازمان میراث تنظیم و قراردادها را تدوین و امضا نمایند به علاوه سرمایه¬گذاران خود نیز می¬توانند در صورت دارا بودن پروژه¬ای که در این مجموعه نیامده است اقدام نمایند.
در زمینه قوانین و مقررات سرمایه¬گذاری در حوزه¬ی گردشگری لازم به ذکر است که با حضور نمایندگان تمامی استان¬ها پاسخگویی به سئولات سرمایه¬گذاران فراهم است.
جهانگیری ضمن ارائه آمار فوق در آغاز دومین همایش فرصت¬های سرمایه¬گذاری از کلیه کسانی که در تدوین این پروژه¬ها و برگزاری این همایش نقش داشته¬اند تشکر کرد.
نیروها و چالش¬ها
معاون سرمایه¬گذاری سازمان میراث فرهنگی ... در ادامه¬ی سخنرانی خود به چالش¬ها و بحران اقتصادی که دامنگیر جهان شده است اشاره کرده گفت:
«
برای کشورهایی که وابستگی اقتصادی تک محصولی دارند، راهی جز جدایی از این نوع اقتصاد وجود ندارد. و امیدواریم تمامی نهادهای نظام ما، در این راه گام بردارند. بر خود لازم می¬دانم از توجه ویژه ریاست محترم قوه قضائیه حضرت آیت الله شاهرودی نسبت به سرمایه¬گذاری در گردشگری تشکر کنم.
جهانگیری در پایان سخنرانی خود از وزارت امور خارجه سفارت¬خانه¬ها و کنسولگری¬های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، اتاق بازرگانی، وزارت امور اقتصادی و دارایی به ویژه معاونت امور گردشگری و بیمه¬ای وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک¬های خصوصی تشکر کرد و گفت برگزاری چنین همایش¬هایی آن¬هم با این گستردگی نمی¬تواند بدون عیب و کمبود باشد. بنابراین پیشاپیش از حضار عذرخواهی می¬نمایم.
پس از ایشان طالب الرفاعی سرپرست سازمان جهانی جهانگردی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: برای اینجانب مایه خوشبختی است که در این رویداد مهم بین‌المللی یعنی دومین کنفرانس بین‌لمللی فرصت‌های سرمایه گذاری در گردشگری ایران، که با هدف جذب سرمایه‌ گذاری بیشتر داخلی و خارجی در بخش گردشگری تشکیل شده سخنرانی کنم.
وی در ادامه گفت: ایران کشوری است که با تاریخ و فرهنگ غنی و منابع طبیعی متنوع برکت یافته است. دولت ایران توجه زیادی به ارتقای گردشگری مبذول می‌کند. وی در ادامه گفت: تمرکز فعلی دولت ایران که اهمیت ویژه‌ای به جذب سرمایه گذاری خارجی در تأسیسات گردشگری و مجتمع‌های اقامتی به خصوص در زمینه‌های گردشگری فرهنگی، طبیعت‌گردی، گردشگری سلامت، روستایی و ورزشی قائل شده دلگرم کننده است.
وی با بیان این¬که ما امروز در حالی یکدیگر را ملاقات می‌کنیم که در پشت سر وضعیت سخت و چالش بر انگیز اقتصاد جهانی را داریم، گفت: طی سال 2007 و چند ماه اول 2008، گردشگری در سطح جهان ظرفیت حیرت انگیزی را در عکس‌العمل نسبت به وضعیت اقتصادی جهان از خود نشان داد و تقاضای گردشگری هم¬چنان ثابت ماند. بنابراین درآمد گردشگری بین‌المللی سال گذشته به 856 میلیارد دلار رسید و 6/5 درصد افزایش نسبت به سال 2006 نشان داد، طی ماه‌های اول سال 2008 گردشگران ورودی به روند هم¬چنان راضی کننده‌ای که به نظر می‌رسد به هر حال پائین‌تر از عملکرد قوی 2007 باشد، افزایش یافت. سرپرست سازمان جهانی جهانگردی افزود: در 2007 جنوب آسیا 8 درصد رشد را نسبت به سال قبل گزارش کرد. مشارکت ایران در این رشد منطقه‌ای نشأت گرفته از تعدادی از سیاست گذاری‌ها و فعالیت‌های از جمله سیاست اعطای ویزا هنگام ورود ایجاد خطوط هواپیمایی ارزان قیمت وضعیت اقتصادی شناور، و نیز ارتقاء میراث فرهنگی، گردشگری زیارتی و طبیعت گردی در بازارهای آسیایی و اروپایی است. همان¬طور که شما به خوبی آگاه هستید، اقتصاد جهانی در حال عبور از سخت ترین دوره تلاطم از زمان جنگ دوم جهانی است، از اوائل سال 2008، امکان بروز یک سناریوی وخیم به همراه تأثیرات آن بر صنعت گردشگری را در نظر گرفته، و آماده سازی برای آن را آغاز کرد. ما نگران هستیم ولی تسلیم هراس نخواهیم شد. تجربه به ما می‌آموزد که گردشگری خاصیت فنر را دارد، نیاز به رفتن به سفر و به تعطیلات رفتن، در جوامع پست صنعتی ما بسیار قوی تر از آن است که مردم بتوانند از سفر صرف¬نظر کنند. وی افزود: در دوره‌های رکود اقتصادی، شاید تقاضا برای تفریح، خود را در شکل‌های دیگر نشان دهد، اما بیشتر آن بدون لطمه باقی خواهد ماند. به این دلیل، گردشگری نسبت به نوسانات وضعیت حاضر از دیگر بخش های اقتصادی کمتر آسیب پذیر است.
سرپرست سازمان جهانی جهانگردی () تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در گردشگری در کشوری هم¬چون ایران رونق می‌گیرد که زیبایی‌ها و منابع طبیعی زیادی داشته باشد. سرمایه گذاری هنگامی برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی جذاب¬تر می‌شود که دولت پاسخگو با سیاست بلند مدت خویش با توسعه گردشگری پایدار حامی کامل سرمایه‌گذاری گردشگری باشد.

سخنرانی ریاست بانک مرکزی:
محمد علی بهمنی ریاست بانک مرکزی در ادامه¬ی همایش به عنوان سخنران بعدی گفت: سرمایه¬گذاری امری مهم است که به¬ویژه در گردشگری باید صورت گیرد. هنوز هم در روستاهای ما صنایع دستی نظیر قالی و قالیچه حرف اول را می¬زنند و در دنیا معروفند و شاید بی¬نظیر باشند. کشور ما مدیون همین سرمایه¬هایی بوده که تولیداتی این چنین دارند. بهمنی در ادامه ضمن اشاره به بحران اقتصادی که گریبان آمریکا و اروپا را گرفته است گفت: به دلیل استقلال ایران، از این بحران کم تاثیر پذیرفتیم. با جانشین شدن صنعت گردشگری به جای نفت بسیاری از نیازهای خود به ثروت را می¬توانیم از این طریق جبران کنیم. بنابراین لازم است سرمایه¬گذاری در استان¬های مختلف از طریق شناسایی سرمایه¬گذاران به صورت جدی دنبال شود. برای نمونه باید استراحت¬گاه¬های بین¬راهی و مناطق سیاحتی و تاریخی را مورد توجه قرار دهیم. شرایط کشورمان به گونه¬ای است که همواره می¬توانیم از شرایط چهارفصل در یک زمان استفاده کنیم. طبعا این امکانات می¬تواند از طریق سرمایه¬گذاری، به نیروی ثروت¬زا و بالفعل تبدیل شود و به تدریج جایگزین نفت گردد. کمتر کشوری در دنیاست که در این وسعت بتواند با طی مسافت یک ساعت راه اختلاف حرارت باندازه40 درجه سانتیگراد از زمستان تا تابستان را نشان دهد. باید بتوانیم امکانات بخش خصوصی را در این زمینه¬ها فعال کینم.
امروزه بسیاری از کشورها برای تامین درآمد خود چشم به صنعت گردشگری دوخته¬اند. کشورهایی چون مالزی و ترکیه در سال گذشته در حدود بیست تا بیست و پنج میلیارد دلار از گردشگری درآمد را نصیب خود کرده¬اند. این نکته بسیار قابل درک است که توجه به صنعت گردشگری می¬تواند از طریق فعال کردن صنایع دستی ارائه خدمات موجب افزایش بسیار زیاد اشتغال در کشور شود. ما از این طریق می¬توانیم تمدن و فرهنگ اسلامی را به تمامی دنیا بشناسانیم. طی یک دهه گذشته میزان سرمایه¬گذاری در رشته گردشگری در کشورمان رشد چشمگیری داشته است و باز هم ادامه دارد. ما از نقطه نظر امکانات طبیعی و میراث¬های تاریخی جزء 5 کشور اول جهان محسوب می¬شویم. این موقعیت بسیار خوبی است، تنها کافی است سرمایه¬گذاری¬های بیشتری انجام شود تا این امکانات ثروت زا شوند.
البته ما هنوز نسبت به کشورهای پیشرفته اختلاف فاحشی داریم. با این حال امتیازات ما هم کم نیست کشور ما نسبت به دیگر کشورها امن¬تر است. جهان امروز یکی از شاخص¬های مهم برای تعین میزان امنیت را تعداد گردشگر جذب شده می¬داند. هر چه گردشگر بیشتری جذب کنیم، علامت آن است که توانسته¬ایم امنیت بیشتری برقرار کنیم.
ما در برنامه چهارم توسعه میزان متوسط رشد گردشگری را به 30% برآورد کرده¬ بودیم و امیدواریم تا پایان چشم انداز بیست ساله بیست میلیون نفر گردشگر داشته باشیم. این خود فرصتی برای تولید ثروت و اشتغال و رفاه بیشتر است. بر طبق برآوردهایی که انجام شده است رقم سرمایه¬گذاری تا 300هزار میلیارد ریال خواهد رسید و طبعا در این زمینه باید بخش خصوصی بیشتر فعالیت نماید. در این میان نقش بانک¬ها نیز بسیار مهم است. ما در سال گذشته سی هزار میلیارد ریال کیفی از حدود بیست درصد 150000 میلیارد ریال را که برای طرح¬های زود بازده در نظر گرفته بودیم، به پروژه¬های گردشگری اختصاص دادیم. امروز نیز مبلغ 70 هزار میلیارد ریال به این پروژه¬ها اختصاص داده شده است ما در این زمینه سرمایه¬گذاری را در الویت قرار داده¬ایم. ما هم¬چنین سرفصل بخش گردشگری را از خدمات به صنعت انتقال داده¬ایم تا بتوانیم اعتبارات بیشتری برای آن تدارک کنیم. این به معنی آن است که این صنعت می¬تواند تا 70 الی 85 درصد از منابع را به خود اختصاص دهد.
علت روشن است بازده مالی در این صنعت بسیار بالاست و در عین حال ریسک سرمایه¬گذاری آن کم است.
وی در ادامه افزود در نهایت بانک مرکزی از تاسیس بانک گردشگری نیز حمایت می¬کند. ما با توجه به قوانین و مقررات موجود مجوز تاسیس آن را صادر خواهیم کرد. هم¬اکنون نیز با توجه به لایحه¬ای که به مجلس داده¬ایم امیدوارم افزایش سرمایه¬ای تا حد 150 هزار میلیارد ریال برای سیستم بانکی به تصویب برسد و از این مبلغ تسهیلات بیشتری از طریق بانک گردشگری در اختیار سرمایه¬گذاران قرار گیرد. در خاتمه امیدواریم در همایش¬های آینده آمار و ارقام بالاتری را به شما عزیزان ارائه دهیم.
بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در خاتمه سخنرانی خود از حاضران تشکر نمود.
مشایی ریاست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
مشایی ریاست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سخنران بعدی بود. از جمله نکاتی که ایشان در سخنرانی خود عنوان کرد، موضوع افزایش کیفیت زندگی ایرانیان و استفاده آن¬ها از فرصت¬های بیشتر بود و هم¬چنین گردشگری می¬تواند بسیاری از ویژگی¬های خوب ناشناخته ایرانیان را برای جهانیان آشکار سازد. امروز وضع به گونه¬ای شده است که بشر خود را عضوی از خانواده جهانی می¬داند.
رشد توسعه گردشگری کشور امری استراتژیک است و برای افزایش سرمایه¬گذاری در گردشگری باید اطمینان نسبت به اجرای برنامه¬ها وجود داشته باشد. در حقیقت فصل تازه¬ای در کشورمان در حال گشایش است. اگر در گذشته نتوانستیم از امکانات بهره بگیریم، امروز خوشبختانه این شرایط محیا شده است. امروزه نگاه ما به توسعه بلند مدت¬تر شده است. امروز با توجه به رشد گردشگری می¬توان امید به آینده و شرایط بهتری داشت. به علاوه توسعه گردشگری نه تنها موجب افزایش درآمدهای مالیاتی دولت¬ها خواهد شد بلکه افزایش اشتغال و ثروت داخلی را نیز سبب می¬شود. به ویژه اشتغال که دغدغه¬ی فعلی نظام ما است و از طریق صنعت گردشگری رفع می¬گردد. ضمن آن¬که توسعه از طریق گردشگری موجب توزیع عادلانه¬تر درآمدها خواهد شد. وظیفه جمهوری اسلامی آن است که قوای خود را هماهنگ در جهت توسعه صنعت گردشگری تنظیم کند.
ما می¬توانیم از صنعت گردشگری نیرویی بسازیم که سهمی عمده در ایجاد ثروت و اشتغال وامکانات برای کشور داشته باشد. ما باید بر روی تاثیرپذیری سیاسی و اقتصادی این صنعت توجه داشته باشیم. به نظر نمی¬رسد که این تاثیرپذیری بیشتر از نفت باشد که اقتصاد فعلی ما به آن وابسته است. در شرایط حاضر لازم است برای دست¬یابی به صنعت فعال گردشگری، اهمیتی بیشتر از نفت برای آن قائل شویم.
در سال¬های اخیر شاهد توجه عمیق مردم به گردشگری بودیم. این نکته نشانگر آن است که مردم سفر و گردش را جزئی مهم از زندگی خود تلقی می¬کنند. این توجه بیشتر از آن حدی بود که دست¬اندرکاران فکر می¬کردند. مشایی در ادامه با اشاره به اشتیاق بیش از تصور گردشگران در امر گردش در ایران افزود:
اگر بتوانیم به این شور وشوق پاسخی مناسب از طریق سرمایه¬گذاری دهیم در حقیقت دریچه¬ای اقتصادی، فعال و سازنده را گشوده¬ایم. باید اقرار کنیم که در مقابل این نیرو دولت حاکم کار کرده¬اند. هر چند که در مقام مقایسه با پیش از این اقدامات بزرگ و شایسته¬ای صورت پذیرفته است. باید از تمامی کسانی که چنین اقدامی را انجام داده¬اند تشکر کرد. از بخش دولتی تا خصوصی در رسانه¬های جمعی تا متولیان فرهنگ باید از همه آن¬ها تشکر نماییم.
لازم است خدمات بیشتری برای گردشگران به¬ویژه آن گردشگرانی که از راه دور می¬آیند تدارک دید. می¬گویند که لازم است در حدود سی میلیارد دلار در این زمینه سرمایه¬گذاری شود. در حدود پنج میلیارد دلار آن سهم دولت است که باید در این راه هزینه کند. تا فرصت¬های لازم برای افزایش قدرت و جذب گردشگر فراهم شود. 25 میلیارد دلار دیگر را باید بخش خصوصی وارد این میدان کند.
در سه سال اخیر شاهد تغییرات زیادی در باور دوستان و همکاران بوده¬ایم و این خود اشارتی است بر این نکته که هنوز هم ظرفیت¬های ناشناخته در این صنعت بسیارند. ما از دو سال پیش تا حال توانسته¬ایم ارقام بسیار بالاتری را در این رشته وارد کنیم. مطمئن هستم که تا یک دهه دیگر این ارقام بسیار فراتر از تصاویر فعلی خواهند رفت.
وی در ادامه گفت: صنعت گردشگری در شرایط بسیار سختی کار خود را آغاز کرده است. ما به دروغ در دنیا، کشوری ناامن قلمداد شده¬ایم اصرار زیادی به دروغ و فرافکنی در رسانه¬های وابسته نسبت به ما وجود دارد. واقعیت ما به دنیا نشان داده نمی¬شود. ما باید نشان دهیم که در شرایط بحرانی جهانی سرزمینی وجود دارد که نه تنها مدعی بخش مهمی از تاریخ جهان است، بلکه همین امروز هم می¬خواهد نقشی بیشتر را در جهان بازی کند. ما باید ایران امروز آن را گونه که هست به جهانیان معرفی کینم. ما نیازی به تملق و تبلیغ گزاف نداریم. تنها کافی است خود را آن¬گونه که بوده¬ایم و هستیم معرفی کنیم و وضعیت و رویدادهای مهم خود را به جهانیان بشناسانیم. کافی است جهان ما را آن¬گونه که هستیم بشناسد.
جناب احمدی نژاد قبلا اشاره کرده¬اند که گردشگری ظرفیت¬های بزرگ دیگری هم دارد. امروز در دنیا گردشگری تبدیل به شاخصه¬ای مهم جهت سنجش میزان امنیت شده است. ما نباید کاری کنیم که اسباب تبلیغ منفی برای ما شود.
وی در ادامه افزود: این جفا به ایران و ایرانی خواهد بود اگر که نتوانیم زمینه لازم را برای جلوگیری از این سوءاستفاده¬ها فراهم کنیم. امروز شوق زیادی برای سفر به ایران به وجود آمده است. بنابراین لازم است تمامی امکانات از ویزا تا سکونت و دیگر خدمات لازم را برای این علاقه¬مندان تدارک کنیم. صدور ویزا به صورت الکترونیک می¬تواند بسیار تسریع بخش باشد. صنعت گردشگری در آینده مسوولیت بسیار بیشتری خواهد داشت.
فکر می¬کنم در آینده یونسکو نیز با گردشگری پیوند خواهد خورد و سازمان جهانی گردشگری وزارت بهداشت جهانی نیز نقش بازی خواهد کرد. دیگر سیاست آن کارآمدی قبل خود را ندارد و برعکس امروز فرهنگ¬ها تاثیرگذاری بیشتری دارند. امروز نظام¬های بین¬المللی قادر به تامین امنیت جهانی نیستند و اقتصاد بین¬المللی نیز پاسخگوی نیاز جهانیان نیست. بشر امروز محتاج بازنگری بزرگی است. محتاج یک نگاه جدید است. نگاهی که نشانگر مشارکت ملت¬ها باشد. این نظامی نخواهد بود که تنها چند قدرت مصلح آن را به دنیا تحمیل کنند. بلکه نظامی حاصل اشتراک همه ملت¬ها و مردمان است. ما نیازمند برنامه¬هایی هستیم که به توسعه تعاملات بین¬المللی و مردمان توجه داشته باشد. همه باید در امنیت نقش¬گذار باشند نه چند کشور محدود.
از این منظر گردشگری یک راه کوتاه برای دست¬یابی به نیروی شناخت متقابل ملت¬هاست. در گردشگری نه تنها به ثمره¬ای اقتصادی دست می¬یابیم بلکه شناخت¬ها و دوستی¬ها پدید می¬آید و سرنوشت مردمان را به یکدیگر گره می¬زند. در این مسیر هر ملتی می¬خواهد بهترین¬های خود را عرضه کند و بدین ترتیب نقش¬گذار باشد و ضمن ایجاد ارتباط بیشتر استقلال بیشتر هم به دست آورد. در حضور کلیه عزیزان شرکت کننده تاکید می¬کنم که صنعت گردشگری می¬تواند نقشی انکارناپذیر در توسعه صلح و دوستی و امنیت جهانی بازی کند. به همین دلیل مدیران و کارکنان گردشگری کشورها مسئولیت بسیار بزرگی دارند. این نگاه نه تنها مربوط به ایران بلکه مربوط به کل جهان می¬شود. صنعت گردشگری صنعت اجتناب ناپذیر امروز و فردای جهان است و همه ما ناچار باید با آن پیوند بخوریم. ایران نیز کوشش می¬کند در چنین شرایطی، عصر جدیدی را در عرصه بین¬المللی و در زمینه تعاملات بگشاید و به جهانی بپیوندد که همواره در حال توسعه ارتباطات است. من از تمامی کسانی که در این راه گام می¬گذارند تشکر کرده و آرزوی موفقیت آن¬ها را دارم.
سخنران بعدی ریاست جمهوری جناب احمدی نژاد بود. ایشان نیز با نگاهی کوتاه به صنعت گردشگری گفت: گردشگری نه تنها یک صنعت، نه تنها کاری تجاری، نه تنها یک آموزه موثر در عرصه سیاست، که عامل مهمی در تامین امنیت پایدار است. هر گردشگر یک نیروی ماهیتا ارزشمند فرهنگی است. انسان برای آن خلق شده که بتواند در جهانی امن، معنوی و متعالی زندگی کند. جهانی سرشار از عشق و دوستی. نگاه انسان تنها به خانواده و محدوده¬ی ملی جغرافیایی محدود نمی¬شود. این نگاه به کل جامعه بشری است که نگاهی کامل است. هیچ جامعه¬ای نمی¬تواند جدای از کل جامعه بشری زندگی کند. بنابراین انسان ناچار است خود را جهانی ببیند و جهانی فکر کند. بنابراین جوامع نمی¬توانند تنها به منابع خود بیاندیشند. گردشگری صنعت و تجارت گردشگری و اقتصاد آن می¬تواند در ظهور این نگاه جهانی بسیار متاثر افتد.
گردشگری می¬تواند نگاه¬های بسته و خود محور را به نگاه¬های باز و در تعامل آزاد با یکدیگر تبدیل کند چرا که باعث تعامل و تداخل زندگی جوتمع مردمان و جوامع مختلف می¬شود. به علاوه این تداخلات نگاه¬های بسته و منجمد را به نگاه¬هایی باز و قابل انعطاف بدل می¬سازد. گردشگری یک نیروی تحول آفرین در فرهنگ هر جامعه است.
امروز دولت جمهوری اسلامی پرچم¬دار همه ملت¬ها برای صلح، امنیت و برادری است از این رو عمیقا از سرمایه¬گذاری در زمینه گردشگری حمایت می¬کند. سرمایه¬گذاران این رشته تنها افرادی اقتصادی نیستند، بلکه نیروی فرهنگی هم هستند. چرا که با سرمایه¬گذاری خوب موجب غنی شدن فرهنگ¬ها می¬شوند و ظرفیت¬های تمدنی مختلف را به یکدیگر پیوند می¬زنند. ظرفیت¬های تاریخی و میراث¬های ایران تنها متعلق به ایرانیان نیست بل متعلق به کل جهان است. همان گونه که در دیگر میراث¬ها این چنین است و به همه بشریت تعلق دارند. آغوش ایران بر روی تمامی کسانی که این گونه می¬اندیشند و در این راه سرمایه¬گذاری می¬کنند همواره گشوده است.
در مراسم اختتامیه همایش آیت ا... محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه ضمن حمایت دستگاه قضایی از صنعت گردشگری کشورمان گفت:حمایتهای حقوقی، قضایی و ایجاد امنیت سرمایه گذار بسیار مهم است که بخشی از آن برعهده قوه قضاییه است. این قوه همانند دو قوه دیگر با ابلاغ سیاستهای اصل 44 موظف به حمایت از سرمایه گذاران شده است. سازوکارهای این کار نیز باید انجام شود. من در تمام صحبتهایم بر اهمیت سرمایه گذاری صحبت کرده ام.
وی همچنین در مورد اقدامات انجام شده در جهت حمایت از صنعت کشورافزود:در بخشنامه ها دستور داده ایم در دعواهای میان دو کارخانه یا صنعت، قاضی نمی تواند صنعت را متوقف کند بلکه باید به پرونده رسیدگی شود بدون اینکه کارخانه یا کارگاه تعطیل شود. به رئیس سازمان ثبت هم دستور داده شده است که از نظام کسب و کار حمایت و پرونده های سرمایه گذاران خارجی را خارج از نوبت رسیدگی کنند.
رئیس قوه قضاییه همچنین توسعه گردشگری را یکی از اهداف کشور نام برد:صنعت گردشگری یکی از نزدیک ترین اهداف سند چشم انداز است که در بحث اقتصادی تبیین و در اصل 44 هم درنظر گرفته شده است. در نظام اسلامی سرمایه گذاری در بخش خدمات و کشاورزی تاکید شده ولی مشروط به اینکه برطبق مقررات اسلامی باشد یعنی مشروع باشد. این چهارچوب‌ها باید تعیین شوند.
هاشمی شاهرودی با تأکید براستفاده از فرصتها در صنعت گردشگری اظهار داشت:بعد از ابلاغ سیاستهای اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری برنامه هایی در جهت حمایت از این بخش تدوین شده است.
او در بخش دیگری از سخنانش در مورد گردشگری توضیح داد:صنعت گردگشری یکی از بحثهای مهم است. در فرهنگ اصیل اسلامی هم بحث مسافرت و رفت و آمد مهم ذکر شده و باعث انتقال تمدنها می شود. علاوه بر آثار و منافع دیگری که این صنعت برای کشورهای میزبان و مهمان دارد، در بعد معنوی، سیاسی و اجتماعی هم تاثیر می گذارد.
رئیس قوه قضاییه، ایران را دارای ظرفیتهای بالایی در گردشگری عنوان کرد:جمهوری اسلامی ایران دارای بسترهای میراث فرهنگی و گردشگری بسیار عظیمی است که شاید هیچ کشوری مجموعه منابع عظیم و متنوع ما را نداشته باشد. ما در بعد فضاهای طبیعی، منابع عظیم گردشگری هستیم که شامل جنگلهای بی نظیر، آثار باستانی، سواحل دریایی، فصول چهارگانه، آبهای معدنی و ..است. این منابع هنوز بکر است و آمادگی دارد تا با ورود سرمایه، این امکانات نهفته شکوفا شود و مورد استفاده مردم داخل و خارج قرار بگیرد