کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
رشد 20 درصدی حضور شرکتهای داخلی در نمایشگاه صنعت!!!
ساعت ۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٩/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

 

علی جلالی نجف‌آبادی

قدرت‌اله دوست محمدی مدیر اجرایی بخش داخلی هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت در تهران که از 13 تا 18 مهرماه در محل نمایشگاه دائمی برگزار شد طی گفتگویی با خبرنگار ایران اکسپورت گفت: "در بخش داخلی 460 شرکت کننده داریم که نسبت به سال گذشته‌ حدود 27 درصد رشد متراژی‌ و فضای نمایشگاه و حدود 20 درصد رشد تعداد شرکت ها را در بخش داخلی شاهد بودیم."

 


وی در مورد بخش خارجی گفت: " 6 کشور به صورت پاویونی شرکت کردند و 18 کشور هم با حضور نمایندگی‌های خودشان در نمایشگاه شرکت کردند که مجموع آنها به270 شرکت کننده می‌رسید. "

وی در ادامه افزود: " ارقام و سیر صعودی در آمار نمایشگاه نشان می‌دهد که در طول دو سه سال گذشته به دلیل رشد خوب صنعت ایران و حضور موفق در بازارهای دنیا، توانسته‌ایم جایگاه مناسبی را در میان کشورهای دیگر باز کنیم. این در حالیست که ما در سالهای گذشته و ده‌هی اول انقلاب در واقع فقط مونتاژ کار بودیم. باید بگویم که در حال حاضر شرکتهای داخلی ما نه‌تنها بازار داخلی را جوابگو هستند بلکه برای صادرات هم در حال باز کردن راه خود هستند و حتی با رقبای خارجی خود هم رقابتی تنگاتنگ دارند. "

وی افزود: "با توجه‌ به تمهیداتی که سازمان توسعه تجارت در ارتباط با صدور محصولات فراهم کرده است،‌ می‌توانیم این نوید را بدهیم که در آیتده‌ی نزدیک شاهد حضور صنعتگران کشورهای دیگری باشیم که به صنعت ما نیاز خواهند داشت. ما در حال حاضر بازارهای هدفمان را شناسایی کرده‌ایم و متعاقباً از آنها دعوت خواهیم کرد تا به ایران سفر کرده و با صنعتگران ما آشنا شوند."

وی در پایان اضافه کرد: "به جرأت باید بگویم استقبال امسال بسیار خوب بوده و ما با افزایش صددرصدی روبرو بوده‌ایم."

در همین راستا با برخی از شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان صحبت کوتاهی کردیم که در پی می‌آید؛

خانم کریمی از تاجیکستان که از تولیدکنندگان در و پتجره‌ی پلاستیکی هستند گفت: "برای خرید به ایران آمده‌ام و درواقع حجم کاری من با ایران زیاد است. من فکر می‌کنم که خرید از ایران برای ما به‌صرفه تر است. در کشور ما اجناس ایرانی با استقبال خوبی روبرو است و ما هم سعی می‌کنیم از اجناس درجه‌یک و با کیفیت استفاده کنیم. البته در ایران هم مثل همه‌جای دنیا اجناس با کیفیت و بی کیفیت وجود دارد. در تاجیکستان مردم بیشتر راغب هستند که از اجناس ایرانی استفاده کنند."

نادر دامنی مدیر مسئول شرکت تدارکات بین‌المللی صنایع ایران که نمایندگی چند شرکت آلمانی را در ایران برعهده‌دارد گفت: "نمایشگاه را خوب ارزیابی می‌کنم. ولی فکر می‌کنم حضور شرکتهای چینی در این نوبت بیشتر بوده است. در واقع صنعت و اقتصاد ما در ارتباط با دنیا بوده و هست و این نوع نمایشگاه‌ها می‌تواند تأثیر خوبی بر توسعه و رشد اقتصاد و صنعت کشورمان داشته باشد."

اکرور از آلمان که در این غرفه حضور داشت گفت: دلیل حضور من در این نمایشگاه افزایش سطح تجارت و مبادلات بازرگانی ما با ایران است و امیدوارم با معرفی محصولات جدیدتر و کیفیت بال به مصرف کنند‌گان ایرانی بتوانیم حضور موفقی داشته باشیم." وی درخصوص ارتباط صنعتگران و متخصصان ایران و آلمان گفت: "حضور دانشجویان ایرانی در آلمان بسیار خوب وچشمگیر است و من این را خوب ارزیابی می‌کنم و معتقد هستم که این امر باعث بالارفتن کیفیت تولید و افزایش دانش فنی ایرانیان خواهد بود. "

در این خصوص یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه معتقد بود: "این رویداد باعث تأسف است چراکه بسیاری از تولید کنندگان بزرگ و با سابقه‌ی ایرانی متأسفانه به واردکنندگان و نمایندگان اجناس بی‌کیفیت و بد چینی تبدیل شده‌اند که موجب نگرانی مصرف کنندگان و بازرگانان ایرانی خواهد بود