کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
از پیرمهتران، تا نومهتری
ساعت ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

 

مصاحبه با رضایی مربی و مهتر اسبان

علی جلالی نجف‌آبادی

با استاد رضایی یکی از مربیان و مهتران قدیمی اسب در مجموعه ورزشی پارس توسعه ملاقات کردم. او که دارای چهره ای جذاب و حضوری مهر آفرین است. یکی از پیش کسوتان تربیت اسب بصورت مدرن در کشور محسوب می شود. تقزیبا 70 سال از زندگی این پیر آفتاب سوخته در کنار اسب و میادین مسابقات اسب سواری سپری شده است. دراینجا فرصت را غنیمت شرده و با او به گفت و گو نشستم:

##استاد رضایی با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید، بهتر است در آغاز از خودتان، زندگی آغازین و اینکه چگونه به این حرفه وارد شدید برایمان بگویید.

من 77 سال دارم و در رابطه با حرفه خود، یعنی اسب و سوارکاری تا کنون 70 سال است که در کنار اسب زندگی می کنم. البته تا سن ده سالگی عملا وارد عرصه تربیت و کارآموزی نشدم، ولی از این سن به بعد بود که در ارتباط مستقیم با تربیت و مهتری اسب قرار گرفتم. در آغاز در خدمت پدرم واساتید دیگر کسب تجربه کرده و نکات آموزشی و تجربیاتشان را به گوش جان می خریدم. از آن زمان تا کنون این اسب است که در زندگی من جایگاهی ویژه داشته و حتی به عنوان عضوی از خانواده ام به حساب آمده است. ما نسل اندر نسل در این شغل کار کرده ایم. در حال حاضر پسرم دنباله رو این سنت خانوادگی شده است. او یکبار هم توانسته است به مقام قهرمانی کشور دست یابد و در شرایط حاضر از همین راه امرار معاش می کند.

##بنظر می رسد رابطه با یک حیوان آنهم اسب بسیار متفاوت با دیگر روابط است. اگر امکان دارد از احساس خود در این مورد برایمان بگویید؟

شدت علاقه ام را شاید بتوانم در این نکته خلاصه کنم که تقریباً جایی در بدن من نیست که بدلیل شرکت در مسابقات نشکسته و یا آسیب ندیده باشد. تقریبا جای سالم در بدنم به جای نمانده است، با این احوال اگر یک روز اسبها را نبینم افسرده می شوم. من همیشه قبل از آنکه شب سرم را روی بالش بگذارم باید مطمئن شوم که اسبها مشکلی ندارند و از این بابت خیالم راحت باشد. از آنجاییکه اسبها عموما سر شب نمی خوابند، اگر ببینم که اسبی خوابیده است تا مطمئن نشوم که چه مشکلی دارد برای استراحت به منزل نمی روم.

##شما سالها با اسب زندگی کردید آیا به نظر شما اسب می تواند در جذب گردشگران تأثیرگذار باشد؟

حضور اسب در زندگی آدمیزاد موجب طول عمر می شود. البته اینکه من جای سالم در بدنم کم است بدلیل کارهای سنگین و خطرناکی که در بخش حرفه ای اسب و سوارکاری انجام داده ام. ولی باید عموم مردم بدانند که می توانند با رعایت مسائل ابتدایی و اصولی در سوار کاری، نه تنها صدمه ای نبینند بلکه از سلامت روح وجسم خودشان هم بهرمند شوند. نقل است که یک روز در هنگام سوارکاری در جنگل، همراهان چرچیل از او نظر خواستند. او هم گفت: آن زمان که سوارکاری کرده ام جزو عمرم به حساب نمی آید. من بسیاری از مشکلاتم را هنگام سوارکاری رفع کرده ام. این مطلبی بود که من روزگاری در مجله روشنفکر خواندم. من فکر می کنم که اگر مردم و گردشگران اسب را در زندگیشان وارد کنند تأثیر مثبت آن را به طور حتم می بینند. من یک مطلب را به شما و خوانندگانتان گوشزد می کنم و آن هم اینست که یک سوار کار تا آخر عمرش دچار مشکل دیسک کمر و اعصاب نمی شود. دلیل این امر هم تمرین سوارکاری و نشستن بر روی اسب است، که باعث تقویت اعصاب ونشاط درونی افراد می شود. از طرف دیگر سوار کاری موجب تقویت عضلات فیله ای که کنار ستون فقرات قرار دارند شده و از صدمه دیدن ستون مهره ها جلوگیری می کند.

##به نظر شما از کی و چه سنی باید به سراغ اسب وسوار کاری رفت؟

همانطور که گفتم؛ من از 7 سالگی با اسب آشنا شده و سوارکاری را تجربه کرده ام. پس از آن از 10 سالگی به صورت کارآموز و سپس به مرور به شکل حرفه ای وارد عرصه اسب و سوارکاری شده ام. تجربه به من نشان داده است که می توان بچه ها را از همان دوران طفولیت با این حیوان عزیز ومهربان آشنا کرد و متعاقبا تأثیر آن را در زندگی و رفتار آینده بچه ها مشاهده نمود. به طور مثال شما اعتماد به نفس بالا و روحیه قوی را در وجود دانیال سوار کار کوچک ما که هفت سال بیشتر ندارد می توانید ببینید. فکر هم می کنم اگر با خود او صحبت کنید بهتر باشد.

##دانیال عزیز شاید کمتر کودکی در ایران این شانس را داشته باشد که بتواند از نعمت سوارکاری بهره مند شود. برای ما از خودت و احساست نسبت به اسبها بگو؟

دانیال آذری هستم. هفت سالمه و سوارکار اسب هستم. من همه اسبها را دوست دارم چه اسب کوچولوی پونی و چه اسب بزرگ.

##آیا دلت می خواهد وقتی بزرگ شدی مثل پدر و استاد رضایی در رشته اسب فعالیت کنی؟

بله، می خوام سوارکار خوبی بشوم. هم قهرمان کورس و هم قهرمان پرش باشم.

##به بچه های دیگر چه پیامی داری؟

با اسب دوست باشند و از آنها نترسند. مثل من سوار کاری بکنند. من همه اسبها را دوست دارم