کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
گفت‌و گو با هنرمندی عکاس
ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

علی جلالی نجف‌آبادی
سعید آزادی،‌ عکاس و استاد دانشگاه در رشته عکاسی و هنرهای تجسمی است. دست اتفاق ما را با وی آشنا کرد. به‌ویژه با کار ماندگارش با نام "تخت‌گاه فروغ رخشان" از او خواستیم تا با ما صحبت و گپی داشته باشد. حاصل متن زیر است:
آریانا- درباره خودت برای ما بگو،‌ چه کردی و چگونه با عکاسی آشنا شدی؟
با تشکر از مجموعه فرهنگی شما، 34 سال دارم، در رشته فرهنگ و ادب درس می‌خواندم. آن زمان در نظام آموزشی طرحی به نام کاد راه افتاده بود. قرار بود دانش‌آموزان با صنعت و فن از نزدیک آشنا شوند. من هم از پدرم خواستم تا در کارآگاه عکاسی این طرح را بگذرانم. این اولین بار بود که به صورت حرفه‌ای با این رشته آشنا شدم سپس از دانشگاه هنر فارغ‌التحصیل شدم. جسته گریخته عکاسی می‌کردم، و بیشتر به عکاسی از سازه‌های معماری علاقه‌مند بودم و هنوز هم هستم. حاصل قابل تاکید کارم، همین "تخت گاه فروغ رخشان" بود که آن را مشخصا و با هزینه شخصی به چاپ رساندم.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
حمام شیخ بهایی و مصیبت نابودی میراث‌هایمان
ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

 

علی جلالی نجف‌آبادی

در اولین سفری که در اواخر دوران دبستان به اصفهان کردم خوب به یادم است که روزی میزبان ما من و پدرم را با خود همراه کرد و به جایی برد که آن‌جا را حمام شیخ بهایی می‌نامیدند. به حمام که وارد شدیم اولین سئوال پدرم از میزبان ما،‌ این بود که این حمام مربوط به چه عصری است؟ هنگامی‌که میزبان گفت: صفویه، معلوم شد که این اثر معماری، حمامی است متعلق به دوره‌ای مهم از تاریخ ایران. اما هنگامی‌که به درون حمام رفتیم پدرم با تعجب گفت، اگر اثری قدیمی است، پس چرا از مصالح جدید مانند سیمان و لوله های دوش و غیره آن‌هم در نما استفاده کرده‌اند؟ آیا این اقدامات خود آسیبی جدی بر اساس بنا و قدمت آن نمی‌زند؟ و از ارزش تاریخی آن نمی‌کاهد؟ که میزبان گفت کجایش را دیده‌ای، آب این حمام بیش از دویست سیصد سال با شعله کوچک شمع گرم می‌شد. که آن هم به دلیل دستکاری‌های نادانانه برخی کارشناسان خارجی از بین رفت. فکرش را بکنید اگر می‌توانستیم با انرژی یک شمع حمامی گرم پدید آوریم، چه انقلابی در مصرف انرژی پدید می‌آمد. همین امروز با توجه به گرانی نفت بواقع جهانی را تکان می‌داد.

از آن زمان تا کنون نزدیک به چهل و اندی سال گذشته است. امروز با خواندن مطلبی از خبرگزاری میراث فرهنگی، باز هم ذهن من درگیر این حمام گردید. مطلب از این قرار بود که این حمام به بیغوله‌ای مخروبه تبدیل شده است. به خود گفتم چرا ما هنوز نتوانسته‌ایم در میان میراث‌هایمان این مکان‌های با ارزش‌ را حفظ کرده و بکار گیریم؟

"قانع بصیری"

تاریخچه و نحوه کارکرد حمام شیخ بهایی

انتصاب این حمام به شیخ بهایی،‌ یعنی همان عالم علوم تجربی و فقه شیعی است. می‌گویند نظام کانال‌های آبی (یا به‌قول اصفهانی‌ها "مادی") که روزگارانی بسیار آب این شهر از طریق آن‌ها تامین می‌شد توسط همین مرد فرهیخته طراحی شده است.

 


ادامه مطلب را مطالعه کنید