کلون (قفل! یعنی که کلیدی هم هست)

نوشته‌های علی جلالی نجف آبادی
 
شهری کوچک با شهرتی عالم‌گیر
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۳ : توسط : علی جلالی نجف آبادی

 

علی جلالی نجف آبادی

سال­هاست که شاهد مراسم باشکوهی در شهر کوچک قونیه هستیم. این مراسم بزرگداشت مولانا جلال‌الدین محمد بلخی رومی است که در نوع خود بسیار جالب و سرگرم کننده بوده و در بین تمامی ملل از جایگاه ویژه و خاصی برخوردار است. شاید در ذهن برخی از هموطنان این فرضیه‌ی غلط شکل گرفته باشد که کشور ترکیه با اجرای چنین بزرگداشتی، ادعای مالکیت این میراث کهن و با ارزش را به خود اختصاص بدهد. اما باید گفت که چنین نیست و نمی‌تواند باشد. چراکه این شخصیت بزرگ تاریخی، یکی از میراث‌های جهانی به حساب آمده و برگزاری بزرگداشت آن به قوم و ملت خاصی بر نمی‌گردد. با این حال باید گفت که ما ایرانیان به عنوان کسانی که مولانا در کشورشان به دنیا آمده و اشعار خود را به این زبان و در بستر چنین فرهنگی به ورطه ظهور رسانده خرسند و خشنود هستیم ولی با توجه به حجم عملکرد و تبلیغاتی که در کشور همسایه و دوست ما ترکیه صورت می‌گیرد باید به جد از تبلیغات و تلاشی که این همسایگان محترم انجام داده‌اند سپاسگذار باشیم و شاید لازم باشد به جای ایراد گله و سخنانی که شایسته نیست، این واقعیت را بپذیریم و کوتاهی خودمان را با خرده گرفتن از دیگران توجیه نکنیم.

در ادامه این نوید را می‌دهیم که به‌زودی اطلاعات جامع و کامل‌تری، در قالب یک ویژه‌نامه در اختیار خوانندگان محترم قرار خواهد گرفت.

مختصری از تاریخ قونیه

قونیه از دوران ماقبل تاریخ محل زندگی بوده است در قونیه و حوالی آن به آثار زیادی از دوران پالیولیتیک (عصر حجر قدیم، دوران سنگ‌های سخت). (10000 تا 15000 سال قبل از تاریخ) تولولیتیک دوران سنگ‌های شفاف (5000تا 7000) سال قبل از میلاد)، کانکولیتیک (دورانی بین سنگ‌های شفاف و دوران سنگ مس.) (3000 تا 5000 سال قبل از میلاد) و دوران سنگ‌‌های معدنی مثل سنگ مس و برنز برخورد شده است.

قونیه از 7000


ادامه مطلب را مطالعه کنید